Stres jest główną przyczyną wielu schorzeń i dyskomfortu w naszej codzienności. Jest spowodowany wieloma czynnikami zewnętrznymi, czasami spowodowany jest napęciem, które w nas narasta z różnych przyczyn. Bez wątpienia jedną z takich przyczyn jest pytanie czy i jak wykonać zabieg usuwania ciąży. Należy brać pod uwagę również to, że nie posiadamy zasadniczo szerokiej wiedzy na temat tego jak wykonać aborcję oraz jakie są koszty aborcji. To tylko przykład. Niepokój rośnie wszędzie tam, gdzie brakuje nam wiedzy na temat tego, co się może wydarzyć lub gdy martwią nas sytuacje, które przeżywamy po raz pierwszy. W związku z tym niniejszy artykuł stawia sobie za cel przekazanie kobietom niezbędnej wiedzy dotyczącej tego w jaki sposób przebiega wykonanie aborcji, na czym polega proces jej zorganizowania przy założeniu, że w Polsce jest ona możliwa do przeprowadzenia tylko w dwóch, ściśle określonych w ustawie przypadkach. Pierwszym jest sytuacja, w której ciąża jest konsekwencją popełnionego przestępstwa oraz jeżeli ciąża zagraża życiu kobiety (warto dodać, że prawicowy rząd wciąż zastanawia się nad odebraniem kobietom tych możliwości). Mamy nadzieję, że pakiet niezbędnych informacji, które zostaną podane poniżej wpłynie pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa wszystkich kobiet planujących wykonać aborcję.
Najlepiej jeśli opis procesu przerywania ciąży zostanie opisany w kolejności zdarzeń, które muszą po sobie nastąpić. Zacznijmy więc od tego jak wygląda etap przygotowania do usunięcia ciąży.
Jeżeli pacjentka zamierza wykonać zabieg usuwania powinna w pierwszej kolejności ustalić jego termin w klinice aborcyjnej. Wystarczy zadzwonić do konsultanta, który poinformuje, co należy zrobić przed samym zabiegiem.
W dniu zabiegu kobieta powinna być na czczo. Lekarze wskazują na to, że nie powinno spożywać się żadnych pokarmów minimum pięć godzin przed wykonaniem aborcji.
Ale to nie wszystko. W dłuższym okresie poprzedzającym przerywanie ciąży należy zadbać o siebie w sposób szczególny. Co to oznacza. Oznacza to nic innego jak konieczność zmiany życiowych nawyków. Zatem:
Kobieta planująca wykonać aborcję nie powinna zażywać żadnych leków oraz substancji zawierających w swoim składzie kwas ascetylosalicylowy. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy pacjentka musi zażywać określone lekarstwa np. w związku z chorobą przewlekłą. W takiej sytuacji ostatecznie o możliwości usunięcia ciąży zdecyduje lekarz po przeprowadzonym wywiadzie.
Aby przerwanie ciąży mogło przebiegać bezpiecznie kobieta planująca go nie powinna przyjmować pokarmów oraz wszelkich suplementów diety, które powodują odprowadzanie wody z organizmu.
Niezwykle ważnym i nie mogącym być zignorowanym zaleceniem jest zadbanie o komfort psychiczny i ogólny dobrostan. Kondycja psychiczna może okazać się niezwykle ważna w przypadku, w którym kobieta planuje wykonać zabieg usuwania ciąży. Rekonwalescencja oraz psychiczna reakcja na zabieg może mieć wiele wspólnego z ogólnym stanem psychofizycznym kobiety.
Jednym z problemów, o którym można zapomnieć pośród wszystkich istotnych spraw, o których należy pamiętać planując wykonanie aborcji jest problem jak dotrzeć na miejsce. Ponieważ termin jest umówiony, należy starać się go dotrzymać.
A zatem do kliniki aborcyjnej kobieta może dotrzeć własnym środkiem transportu takim jak np. samochód. W tym wypadku warto wziąć poprawkę na korki, ewentualne wypadki drogowe lub awarie samochodu. Należy też pamiętać, że jeśli usunięcie ciąży ma zostać przeprowadzone metodą chirurgiczną kobieta otrzymuje znieczulenie ogólne, w związku z tym min. dwanaście godzin nie może prowadzić pojazdów mechanicznych. Dlatego lepszym rozwiązaniem wydaje sie skorzystanie z transportu organizowanego przez klinikę aborcyjną. To lepsza gwarancja dotarcia na miejsce w odpowiednim czasie. W klinice aborcyjnej pacjentka powinna znaleźć się w godzinach porannych jeśli chce być w domu jeszcze tego samego dnia. Powinno też zostać trochę czasu na wykonanie badania EKG i rozmowę z lekarzem.
Rozmowa z lekarzem jest kluczowym elementem dopuszczenia pacjentki do czynności usuwania ciąży. To moment aby pacjentka zdała lekarzowi wyczerpujący raport ze swojego stanu zdrowia, uwzględniając zażywane leki, to czy korzystała już z możliwości usuwania ciąży w latach poprzedzających zabieg. To jedna z rozmów podczas której “wszystko jest ważne”. Pacjentka powinna również powiedzieć na co jest uczulona. W konsekwencji wywiadu lekarskiego pacjentką zajmuje się zespół specjalistów zatrudnionych w klinice aborcyjnej.
Żeby uniknąć dodatkowego stresu, osoba chcąca wykonać aborcję powinna zaopatrzyć się w klapki, koszulę nocną, długi t-shirt zakrywający pośladki, najlepiej sięgający do połowy uda. Należy też pamiętać o jednorazowej bieliźnie siateczkowej.
Po zabiegu przeprowadzanym metodą chirurgiczną mogą wystąpić lekkie krwawienia. Zabieg farmakologiczny powoduje natomiast krwawienia obfite przypominające normalne krwawienie menstruacyjna.
Woda. Należy zaopatrzyć się w np. wodę mineralną.
Ponieważ po przeprowadzonym usunięciu ciąży pacjentka pozostanie pozostawała będzie przez kilka godzin w klinice aborcyjnej, pacjentka powinna zatroszczyć się o coś do czytania, lub do przeglądania, oglądania, słuchania. Teraz może się to wydać zbędne i absurdalne, z doświadczenia jednak wiemy, że po zabiegu warto mieć ze sobą cokolwiek pozwalającego odskoczyć na moment.
Po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim następują ostatnie czynności przed zabiegiem: prysznic, golenie okolic intymnych. Następnie nie pozostaje już nic innego niż usuwanie ciąży.
Skoncentrujmy się teraz na samym przebiegu zabiegu usuwania ciąży.
Zabieg w sensie ścisłym nie trwa długo (od kilkunastu minut do pół godziny). Podczas zabiegu chirurgicznego pacjentka przebywa w znieczuleniu ogólnym. Farmakologiczne usuwania ciąży odbywają się w pełnej świadomości. Kobieta korzystająca z usług kliniki aborcyjnej może być spokojna zarówno o przebieg zabiegu oraz to jak zostanie potraktowana po jego przeprowadzeniu. W klinice zatrudnione są osoby doskonale znające swoje zadania, kompetentne i empatyczne, które rozumieją charakter decyzji, z którą wiąże się usuwanie ciąży.
Co dzieje się, kiedy jest już po wszystkim?
Pacjentka, kiedy nastąpiło już usunięcie ciąży pozostaje pod kilkugodzinną obserwacją pozwalającą stwierdzić, czy wszystko przebiegło pomyślnie. Jeśli tak – pozostaje wyłącznie wypis oraz transport powrotny, który jak wspominaliśmy wcześniej – najlepiej zorganizuje klinika aborcyjna.
Przypomnijmy. Transport i powrót mogą nastąpić za pośrednictwem prywatnego samochodu kobiety dokonującej aborcji, może to być bus prywatnego przewoźnika, pociąg lub autobus. Najlepiej, najpewniej i wcale nie najdrożej jest kiedy pacjentka skorzysta z transportu zapewnionego przez klinikę. Pojazd prowadzony jest przez kierowców doskonale znających drogę. W przypadku jeśli kobieta zmuszona jest pozostać w klinice aborcyjnej dłużej niż jeden dzień bez problemu znajdzie miejsce na nocleg. Wokół klinik aborcyjnych istnieje wiele miejsc, w których można go sobie zorganizować.
Podsumowując, aby wykonać zabieg usuwania ciąży w Czechach lub na Słowacji muszą nastąpić po sobie kolejno :
przyjazd do kliniki ginekologicznej
przyjęcie i przeprowadzenie odpowiednich badań
przygotowanie do zabiegu aborcji
wykonanie aborcji
kontrola pozabiegowa
wypis i powrót pacjenta
Czy po wykonaniu aborcji konieczna jest rekonwalescencja ?
Tak. Sam zabieg usuwania ciąży niezależnie od tego czy jest przeprowadzany farmakologicznie czy chirurgicznie, wywołuje szereg dolegliwości. Organizm bowiem zareaguje na ingerencję.
W pierwszej kolejności należy wspomnieć o możliwym wystąpieniu niewielkich krwawień. Krwawienia będą trwały od kilku do kilkunastu dni od zabiegu. To okres kiedy pacjentka nie powinna wykonywać ćwiczeń fizycznych, uprawiać seksu, pić alkoholu. Kąpiele pacjentka powinna zastąpić prysznicem. Te ograniczenia mogą mieć wpływ na twoją kondycję psychiczną, są jednak absolutnie konieczne. To co będzie działo się z twoim ciałem po zabiegu przypominały będą bóle menstruacyjne. Dlatego ból powinien dać się uśmierzyć Nospą lub Ibupromem.
Zwolnienie lekarskie raczej nie będzie ci potrzebne. Konieczność pójścia na zwolnienie byłaby kłopotliwa z uwagi na to, że usunięcie ciąży w Polsce stanowić może przestępstwo.
Wszystko powinno wrócić do normalności w ciągu kilkunastu, kilkudziesięciu dni. Ważne jest aby w tym okresie pacjentka szczególnie dbała o swój stan psychiczny i fizyczny.
Kończąc mamy nadzieję, że powyższy tekst pozwoli kobietom planującym usuwanie ciąży spojrzeć na ten proces spokojniej i przystąpić do jego organizowania jeśli istnieje taka potrzeba.