Kontrola pozabiegowa po przeprowadzeniu aborcji i usuwania ciąży metodą próżniową

Klinika aborcyjna to doskonałe miejsce na to aby w sposób bezpieczny przeprowadzić zabieg usuwania ciąży. Tam pod opieką profesjonalistów, wykwalifikowanego personelu, w warunkach bezpiecznych i sterylnych z uwagi na posiadany przez klinikę aborcyjną sprzęt – pacjentka może wykonać zabieg usuwania ciąży. Procedura jest w pełni legalna. Jesteśmy bowiem na terenie Czech lub jeśli pacjentka tak zdecyduje na Słowacji.

Na początek uwaga, która w pewnym sensie odwraca kolejność następujących po sobie zdarzeń, ale nie pozostaje bez znaczenia. Otóż po wykonaniu aborcji, klinika aborcyjna jest miejscem, w którym kobieta poddawana jest kontroli pozabiegowej. Chodzi o to, żeby zespół ekspercki miał pewność, że nastąpiło przerwanie ciąży, a macica pacjentki została w należyty sposób oczyszczona. Jest to niezwykle istotne dla wystąpienia ewentualnych powikłań, czego nikt nie chce.

Po zabiegu usuwania ciąży dość szybko pacjentka wraca do domu. Jeśli nie wystąpią powikłania pozabiegowe, jeszcze tego samego dnia, pacjentka może spędzić noc we własnym mieszkaniu.

W tym punkcie tkwi szereg ryzyk, o których warto napisać. Innymi słowy zastanówmy się zatem, co może nastąpić w okresie, w którym miało miejsce wykonanie aborcji:

Co z krwawieniem?

Powinno ono ustępować. To, że krwawienie wystąpiło jest czymś normalnym i pacjentka nie powinna się tym przejmować. Po prostu usuwanie ciąży to dość inwazyjna procedura, która w tym wypadku doprowadziła do uszkodzenie błony śluzowej macicy.

Czy możesz spodziewać się bólu?

Tak. Ale nie powinien być to ból silniejszy niż ten, który odczuwasz podczas miesiączki.

Kiedy powinnaś szukać pomocy?

Zasadniczo wykonanie aborcji w warunkach klinicznych jest bezpieczne i nie powinno powodować skutków ubocznych lub szkód. Jednak organizm kobiety posiada szereg cech indywidulanych, które mogą sprawić, że pojawią się po zabiegu niepokojące symptomy.
Wymieńmy kilka z nich:
nasilające się krwawienie
ból, który nie ustępuje
ropne upławy
wysoka temperatura
To objawy, które powinny skłonić pacjentkę, do sięgnięcia po pomoc. Mamy na myśli niezwłoczny kontakt z kliniką aborcyjną i lekarzem, który dokonywał przerwania ciąży. Kobieta, u której wystąpiły powikłania nie powinna obawiać się telefonu do kliniki aborcyjnej, ponieważ dokonane przez nią usunięcie ciąży, z uwagi na to, że zostało przeprowadzone w kraju, w którym jest legalne, nie może być karnie ścigane w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Innymi słowy komplikacje mogą wystąpić, kiedy coś poszło nie tak podczas zabiegu (wyjątkowo rzadki przypadek) oraz (co częstsze) jeśli pacjentki nie stosują się do zaleceń, a przerwanie ciąży nie przechodzi następnie w rozsądnie prowadzoną rekonwalescencję.

Spróbujmy w tym miejscu wskazać na zachowania, które powinny mieć miejsce w okresie, kiedy po zabiegu aborcyjnym, pacjentka odzyskuje pełnię sił:
seks – unikaj go przez około 4 tygodnie od czasu, kiedy miało miejsce wykonanie aborcji;
praca fizyczna, dźwiganie – przez około 7 tygodni od usunięcia ciąży powstrzymuj się od tych czynności
kąpiele w ciepłej wodzie – unikaj ich przez mniej więcej 7 tygodni, korzystaj z prysznica.

Co dalej?

Kiedy minie 6 tygodni od dnia usunięcia ciąży ciało kobiety powinno odzyskać poziom sprawności i funkcjonować tak jak przed zabiegiem usuwania ciąży. Niezwykle istotne jest aby w tym czasie nastąpiła jakakolwiek kontrola ginekologiczna. Wizyta służy sprawdzeniu jak wygląda po kwestia płodności u pacjentki mającej za sobą usuwanie ciąży. Najlepiej aby ten fragment procesu odbywał się w klinice aborcyjnej pod okiem lekarzy oraz profesjonalnie przygotowanego do udzielania wszelkiej pomocy – personelu.

Jaka jest rola kliniki aborcyjnej w okresie rekonwalescencji?

klinika aborcyjna Czechy i pracujący w niej specjaliści mają zadbać o twój stan zdrowia, oraz szeroko pojęty dobrostan, dlatego spodziewaj się telefony z kliniki aborcyjnej, który ma na celu umówienie wizyty kontrolnej
kiedy termin wizyty jest ustalony – kobieta po raz kolejny udaje się do Czech lub na Słowację (ponownie pojawia się kwestia transportu, warto skorzystać z rozwiązań proponowanych przez klinikę aborcyjną)
podczas wizyty u lekarza kobieta zostanie poddana wywiadowi lekarskiemu, może też spodziewać się badań kontrolnych mających na celu skontrolowanie szyjki macicy.
lekarz kieruje pacjentkę na kolejne badania jeżeli uzna je za konieczne (może tak się zdarzyć jeśli uzna część objawów za niepokojące na tyle, że wymagają one pogłębionej diagnostyki – i tak możliwe jest skierowanie na: cytologię, USG, wymaz z pochwy lub badanie krwi)
warto również wykorzystać ten czas do tego aby ustalić wspólnie z lekarzem najlepszą formę antykoncepcji.

Konieczność udania się po raz kolejny do kliniki aborcyjnej jest pewną komplikacją i mnożeniem kosztów usuwania ciąży. Konieczny jest bowiem kolejne zorganizowanie transportu, co oznacza wydatek.

Czy zatem kontrola poaborcyjna jest konieczna jeśli wcześniej kobieta zdecydowała się wykonać zabieg usuwania ciąży?

Zdecydowanie tak. Z uwagi na swoje bezpieczeństwo i uzyskanie pewności, że wszystko w okresie rekonwalescencji przebywa właściwie, kobieta powinna poddać się kontroli poaborcyjnej. Należy to zrobić pomiędzy 4 a 6 tygodniem od wykonania aborcji. Ten okres (4-6 tygodni) ma znaczenie ponieważ wcześniejsza kontrola mogłaby np. doprowadzić do infekcji. Poza tym obraz będący jej wynikiem mógłby nie być w pełni zadowalający.

Czy kontrola porekonwalescencyjna powinna odbywać się na terenie Czech lub na Słowacji?

Nie jest to konieczne. Ponieważ kobiecie nie grozi nic ze strony polskich organów ścigania (kobieta wciaż ma prawo wykonać aborcję, w kraju, w którym jest ona legalna (Czechy i Słowacja), bez narażania się na konsekwencje prawno-karne.
Dlatego jeśli chcesz zaoszczędzić na kosztach całego procesu, kontroli poaborcyjnej możesz dokonać w Polsce. Oczywiście istnieje ryzyko, że zostanie to fatalnie ocenione, zarówno przez opinie płynące z grona twoich znajomych oraz otaczających cię osób. Dlatego w tym wypadku zainwestować we własny komfort i przeprowadzić tę kontrolę w klinice aborcyjnej.

Warto zapamiętać, że kontrola poaborcyjna to niezwykle ważna część procesu. Źle przeprowadzona lub zaniechania może poradzić bezpośrednio do powikłań. Mamy nadzieję, że powyższy tekst przekona kobiety bagatelizujące to, co ma miejsce po tym jak kobieta zdecyduje się wykonać zabieg usuwania ciąży, do tego aby ich rekonwalescencja była zgodna z zaleceniami lekarskimi, a powrót do wszystkich życiowych aktywności następował fazami w rozsądnym czasie.