Zwykło się mówić o aborcji jako o zabiegu usuwania ciąży. Należy jednak pamiętać, że usuwanie ciąży to nie wyłącznie jedna metoda, którą posługują się kliniki aborcyjne. Co do zasady można dokonać podziału na inwazyjne i nieinwazyjne metody, które wywołują przerwanie ciąży. Mówiąc o metodzie inwazyjnej mamy na myśli zabieg chirurgiczny nazywany zabiegiem próżniowego przerywania ciąży. Druga, nieinwazyjna metoda wykonania aborcji to aborcja farmakologiczna. Oba zabiegi mogą zostać w sposób legalny, bezpieczny i nie rodzący konsekwencji prawnych przeprowadzone w Czechach i na Słowacji.
Proponujemy na początku skoncentrować się na metodzie chirurgicznej określonej wcześniej jako metodzie próżniowej. Jest ona możliwa do przeprowadzenia pod jednym warunkiem: ciąża musi mieć co najmniej 7 tygodni lub więcej. Wykonanie aborcji wcześniej mogłoby okazać się nieskuteczne i nie przynieść pożądanych efektów, a nawet stanowić zagrożenie dla życia kobiety. Aborcja chirurgiczna zwana inaczej próżniowym usunięciem ciąży jest zabiegiem bezpieczniejszym od metody farmakologicznej mimo swojego inwazyjnego charakteru. Jest to również zabieg bardziej komfortowy dla kobiety, ponieważ przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu usuwania ciąży tą metodą kobieta nie jest również narażona na obfite krwawienia, bóle podbrzusza oraz wszystkie inne objawy towarzyszące najczęściej menstruacji. Samo usuwanie ciąży tą metodą trwa kilkadziesiąt minut i raczej nie należy spodziewać się podczas jego przebiegu i po nim żadnych komplikacji.
Naszym celem jest również przedstawienie mechaniki chirurgicznego zabiegu usuwania ciąży, który często określany jest zabiegiem próżniowym. Dlaczego? Postaramy się to wyjaśnić. Aby było to możliwe należałoby wyobrazić sobie urządzenie przypominające rurkę lub tuleję. Medyczna nazwa tego urządzenia to: “kaniula”. W trakcie zabiegu następuje rozszerzenie szyjki macicy, do której lekarz wprowadza kaniulę, a następnie wysysa za jej pomocą zawartość macicy tzn. zarodek oraz błony płodowe. Pomimo dość dużej drastyczności opisu przeprowadzone ta metodą wykonanie aborcji jest bezbolesne. Kobieta przebywa w tym czasie w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.
To o czym mowa powyżej jest jednak finałem wszystkich działań, które należy podjąć aby wykonać zabieg usuwania ciąży. Zanim to jednak nastąpi niezwykle ważne jest przeprogramowanie życia i ustawienie go na odmiennych od dotychczasowych torów. Ma to na celu doprowadzenie ciała do optymalnie dobrej kondycji aby wykonanie aborcji było bezpieczne i przebiegło bez komplikacji. A zatem jeśli przyszła pacjentka kliniki aborcyjnej przyjmuje leki zawierające kwas acetylosalicylowy powinna je odstawić – leki z tej grupy mają wpływ na krzepliwość krwi, zmniejszając ją znacząco, a to z kolei może wróżyć komplikacje, których nikt nie chce. Drugą niezwykle istotną sprawą jest zmiana diety na taką, która nie pozbawia cię nadmiaru wody w organizmie. Jeśli natomiast przyjmujesz jakieś leki na stałe nie musisz przerywać ich zażywania.
Jeżeli powyższe czynności zostały zaadoptowane i wdrożone w życie, następnym “punktem programu” prowadzącego pacjentkę do zabiegu, którym jest usuwanie ciąży jest powstrzymanie się od jedzenia na około 5 do 6 godzin. Kobiecie w tym czasie wolno pić. Jednak picie również musisz zatrzymać mniej więcej godzinę przed zabiegiem.
Przed samym usunięciem ciąży pacjentka wprowadzana jest do systemu pacjentów kliniki aborcyjnej. Lekarz przeprowadzi też z tobą rozmowę będącą formą wywiadu lekarskiego. To odpowiedni moment na przedstawienie wyczerpująco swojej historii choroby, o to jaki pacjentka ma tryb życia oraz zdać relację z przyjmowanych przez siebie leków.
Sam zabieg usunięcia niechcianej ciąży nie jest szczególnie skomplikowany, jego mechanika i przebieg jest natomiast bezpieczny dla kobiety. Pacjentka może w przyjaznej atmosferze, przestronnych oraz czystych wnętrzach czekać na usunięcie ciąży.
Kiedy zadbano już o wszystkie formalności a wywiad lekarski zakwalifikował pacjentkę do zabiegu kompetentny personel, którym dysponuje klinika aborcyjna może wykonać zabieg usuwania ciąży. Pacjentka zostaje przetransportowana do gabinetu zabiegowego i otrzymuje znieczulenie.
Po przeprowadzonym zabiegu usuwania ciąży pacjentka pozostaje jeszcze przez kilka godzin pod obserwacją lekarską oraz specjalistycznego personelu. Ten etap nazywamy kontrolą pozabiegową. Jeśli na tym etapie wszystko przebiega pomyślnie klinice aborcyjnej nie pozostaje nic innego jak wypisać pacjentkę i odesłać ją do domu wcześniej przygotowanym środkiem transportu. Należy pamiętać (to bardzo ważne), że jeśli pacjentka zjawiła się w klinice aborcyjnej własnym pojazdem mechanicznym to przez co najmniej dwanaście godzin od zabiegu, a ściślej rzecz ujmując od przyjęcia znieczulenia ogólnego – nie może ona prowadzić pojazdów mechanicznych.
Spróbujmy podsumować najważniejsze informacje zawarte powyżej.
Przebieg procesu wygląda następująco:
przyjazd wybranym wcześniej środkiem lokomocji zapewniającym transport do kliniki aborcyjnej
przyjęcie do kliniki, przeprowadzenie odpowiednich badań, wywiadu lekarskiego
fizyczne przygotowanie do wykonania zabiegu usuwania ciąży
wykonanie aborcji
kontrola poaborcyjna mająca na celu określenie ogólnego stanu pacjentki po inwazyjnym zabiegu usuwania ciąży metodą próżniową
wypis i powrót pacjentki
Kilku słów komentarza wymaga jeszcze to, co dzieje się kiedy pacjentka znajdzie się już u siebie w domu. Zatem okres opisany poniżej śmiało możemy nazwać, okresem rekonwalescencji. Z czym w tym okresie może spotkać się pacjentka.
Po pierwsze, bezpośrednio po zabiegu pacjentka może odczuwać dolegliwości przypominające te, które występują podczas menstruacji. Krwawienie nie powinno być intensywne, w przeciwnym razie konieczny jest kontakt z kliniką aborcyjną lub lekarzem. Ból powinien ustąpić po zażyciu No-spy lub Ibupromu. Istotne jest przyjęcie do wiadomości, że w okresie ok. 2 tygodni począwszy od dnia usunięcia ciąży pacjentka nie powinna uprawiać seksu, brać kąpieli (zalecany prysznic), dźwigać, uprawiać sportu lub fitnessu.
Po mniej więcej 6 tygodniach powinien unormować się cykl menstruacyjny. W tym okresie pacjentka powinna zadbać o odpowiednią antykoncepcję. Poza tym dieta. Zdrowe pokarmy bogate w żelazo mające na celu uzupełnienie jego braków spowodowanych krwawieniem.
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci w zdobyciu podstawowej wiedzy, która ułatwi zrozumienie kwestii związanych z procesem, którym jest wykonanie aborcji.